Bugün, 12 Temmuz 2024 Cuma

DTSO Başkanı Kaya: Barış gelirse, Diyarbakır bölgenin yıldızı olur

5 Yılda 3 Vali. 5 Kayyımla çalıştık

Ekonomi 26.06.2023 13:09:00 0
DTSO Başkanı Kaya: Barış gelirse, Diyarbakır bölgenin yıldızı olur

Bölgedeki iş dünyasının çözüm bekleyen sorunlarını anlatan DTSO Başkanı Mehmet Kaya, “AK Parti kurulduğu zaman dikey bir yönetimi vardı. Ama son yıllarda bu dikey ilişki Cumhurbaşkanı, İçişleri Bakanı, Vali pozisyonuna geriledi. Sivil toplum ortadan kalktı. Buradaki insanlarla bağı sadece İçişleri ve Vali üzerinden kurarsanız bağ doğru oluşmaz” dedi.

Kaya, 5 yılda 3 vali ve 5 kayyımla çalıştıklarını ifade ederek şunları söyledi:

Şirketler Batı’ya taşınıyor

Bu durum öncelikle sermaye ve beyin göçünü tetikliyor. Bu nedenle yıllarca 5-6 yıl önce şirket merkezini batıya taşıyanların sayısı 10-15 iken şimdi ise yüzlere varmış durumda. Bunun iki sebebi var. Birinci neden finansa erişim. Yani insanların şirket merkezi Diyarbakır’daysa bankalar kredi vermiyor. İkinci nedeni ise Diyarbakır merkezli bir firma ister CHP, İster AK Partili olsun batıdaki ihalelerde maalesef ayrımcılığa tabi oluyor. Aldığın bir ihale bile olsa Diyarbakır şirketidir diye, bir şekilde o ihaleyi iptal etmeyle ilgili bin dereden su getiriyorlar. Şimdi bu iki neden ister istemez firmalarımızın batıya taşımasına neden oluyor. Geçen gün bir ihale oldu ihaleye giren firmalara baktık çoğu Diyarbakırlı, Batmanlı, Bingöllü ama şirketlerinin hepsi Ankara’ya kayıtlı.

Yeni kabine umut yarattı

Doğrusu seçim öncesi ekonomik anlamda sıkıntılı bir süreç yaşandı. Bastırılmaya çalışılan bir döviz kuru uygulamaları; bunu çok rahatlıkla Meclis politikalarının devamıysa çözülme olasılığı olmadığını görüyorduk. Geleceği okuma konusunda da önemli sorunlarımız vardı. Fakat gerek Cevdet Yılmaz’ın Cumhurbaşkanı adına ekonomiden sorumlu olması, gerekse de Mehmet Şimşek’in Hazine ve Maliye Bakanı olması, iş camiasında umut yarattı. Yani eski yöntem değil. Uluslararası kabul görmüş yöntemle çözeceği mesajlarını net olarak verdi. Bölge için de önemlidir.

5 Yılda 3 Vali. 5 Kayyımla çalıştık

Bu kente bir vali, bir bürokrat atandığı zaman asgari kalacağı süre iki veya dört yıldır. Biz 2018 yılında seçildik. 5 yıllık süreçte 3 vali, 5 kayyımla çalıştık. Tabi ki kent hafızası, kentin ekonomisiyle ilgili sürdürülebilir ayakları çok fazla etkileniyor. Çünkü bir yılda siz değil o kentte yatırımları tanımak o kenti tam tanıyamazsınız. O kentin sosyolojisini bilemezsiniz. Onun için özellikle bu söylediğiniz yerel yönetimlerde bu sadece Diyarbakır’a özgü bir şey değildir. Maalesef son 3-5 yıldır bölgedeki bütün kentlerde ortak akıldan uzaklaşan bir yönetim anlayışı vardır. Şimdi bu durum kentlere zarar verir. Devletin kaynaklarının boşa harcamasına neden olur. Size bununla ilgili elli tane yanlış proje sayabilirim. Ama siz ortaklaşırsanız, yaşanmış deneyimleri o insanlarla, belediyesiyle, odasıyla ortaklaşa yaparsanız hem kamu kaynakları doğru alanlara harcanmış olur hem de bu kente öncelikli yatırımlar nelerdir bu kent bunu bilir. Eğer bunu yapmazsanız bugün bir lojistiğe bakın; Diyarbakır’da bu kent kendi aklıyla bir noktaya getirdi. Ama bir yanlış uygulamayla, bir ihaleyle şu an lojistik merkezi yapılamaz halde. Bunun böyle olacağını da ifade etmiştik. Bu belediye, Vilayet, TSO, esnaf odası gibi kurumların hepsinin birlikte yönetirse hayata geçebilecek bir proje olduğunu özellikle anlattık. Ama dediğin gibi ortak akıl yerine en iyisini ben bilirim derseniz sonuçta kente zarar verir.

Güvenlikçi politika, ekonominin önüne geçti

Bana göre, AK Parti’nin genel politikasında bir değişim oldu. Buradaki sorun AK Parti’nin özellikle bölgeyi yönetme anlayışında son dönemlerde bir değişim oldu. AK Parti’nin yeniden fabrika ayarlarına dönmesi lazım. İlk kurulduğu zaman yatay değil dikey yönetimi vardı. O zamanlar etrafında Kürt bakanlar, milletvekilleri sivil toplum vardı. Vatandaşa ulaşma ilişkileri bu şekilde oluyordu. Ama maalesef son yıllarda bu dikey ilişki Cumhurbaşkanı, İçişleri Bakanı, Vali pozisyonuna geriledi. Hem AK Partili Kürt siyasetçiler ortadan çıktı. Hem sivil toplum ortadan çıktı. O yüzden de seçim sonuçlarını böyle okumak gerekir. Buradaki insanlarla bağı sadece İçişleri ve vali üzerinden kurarsanız bağ doğru oluşmaz. İçine hem Kürt siyasetçileri koyacaksınız. Hem sivil toplumu koyacaksınız. Ve vatandaşa 2002- 2005’ten gelen vatandaşa, iş insanına dokunduğu çerçeveye tekrar dönmesi gerekir. Ama son dönemlerde güvenlikçi politikaya dönüldüğü için bu da ortadan kalktı. Özellikle bölgedeki tüm iller açısından konuşuyorum. Güvenlik politikasının ekonominin önüne geçen bir anlayış oldu.

THY, Ticaretin gelişmesinin önünde engel 

Hava yolları Bölgeden Erbil’e uçuşların muhakkak yapılması gerekir. Yanlış saatlere konulunca verimli olmadı. Doğrusu bir iki defa uçuşlara koydular, ama çok ters bir saatte. Gece saat 02.00’de buradan kalkıp, Erbil’den de saat 03.00’te uçağın dolma şansı yok zaten. Kürdistan Bölgesel yönetime gidip döndüğünüz zaman büyük bir dram yaşıyorsunuz. Köprüde sizi bazen 3 gün, bazen 10 gün, en az 10 saat bekleterek geçiriyorlar. Hem Erbil, Duhok, Zaho ve Süleymaniye’ye gittiğiniz zaman Türkiye’deki iş insanlarının orada mağazaları var. Bunlar ayda en az bir kez gitmek zorundalar. Ya bu zulmü çekiyorlar ya da İstanbul’a gidip hava yoluyla Erbil’e gitmek sorunda kalıyorlar. Diyarbakır’dan, Antep’ten uçuşlar yok. Erbil uçuşlarını sadece hava yolları para kazancı üzerinden değerlendirilmemeli. Erbil Kürdistan bölgesi Türkiye’nin en önemli ticaret partnerinden biridir. Türk Hava Yolları para kazanmasa bile, oraya gelip giden iş insanları Türkiye’ye daha çok para kazandırıyor. Biraz buna müdahale etmek gerekiyor. Bu iş THY’nin keyfiyetine bırakılmış. THY, Erbil bölgesinde ticaretin gelişmesinde en büyük engel haline geldi. 

Barış olursa, Diyarbakır yıldız olur

Geçmişte yakaladığımız fırsatlar oldu. Bugün gerek Kürt siyaseti anlamında olsun gerekse AK Parti’nin her ikisinin de biraz daha fabrika ayarlarına dönerek biraz daha aralarındaki sorunu doğru bir şekilde konuşarak çözmesi önemli bir barış adımıdır. Çok önemlidir. Bugün artık Kürtlerin de sadece iktidarı deviren bir yönetim anlayışından uzaklaşması gerekiyor. Kürtler sadece iktidarları ve yönetimleri devirmeye çalışan değil, bu ülkeyi ve kendisine oy veren kitleyi bu ülkenin sahibi yapacak bu ülkede istediği makama gelecek bir yöntemi oluşturması gerekiyor. Bu ülke bu barışı yakalarsa bu anlamda bu ülkedeki bölgenin en önemli yıldızlarından biri de Diyarbakır’dır. Çünkü Diyarbakır sadece Diyarbakır değil, bölgenin tamamıyla ilişki kuran bir kenttir. Barış olduğu takdirde Diyarbakır bir ticaret merkezi olur. Her zaman gerek Doğu’dan, Güney’den, gerekse Kuzey Doğu’dan insanlar gelip Diyarbakır’da buluşarak bir ticaret merkezi oluşturmuşlar. Bin yıla baktığımız zaman kentin böyle bir geçmişi olduğunu görebiliyorsunuz. Bunlar artık Diyarbakır topraklarına nüfuz etmiş bir genetik yapıdır. Diyarbakır yeniden sizin ifade ettiğiniz gibi barış ortamına sahip olursa ve bu ülkedeki siyasi ilişkilerini doğru yönetirse bölgenin yıldızı haline gelir. Bu sadece Diyarbakır’a değil, Türkiye’ye de, Kürdistan Federal bölgesine de, Suriye’ye de fayda sağlar. Ama en çok Türkiye’ye fayda sağlar. 

 


DTSO'dan Vali'ye: 'Hakkımızı helal etmiyoruz'

CHP heyetinden DBB’ye ziyaret

Bakan Yılmaz’a ‘işkence’ önergesi

Ersun Yanal Amedspor'da

Kayyuma karşı oturma eylemi

DİSKİ’den Kurban Bayramı tedbirleri

YKS’ye girecek öğrenciler için ulaşım ücretsiz

Böcek ısırmalarına dikkat

Ferit Köşk Mahallesi ile Dağkapı arasında ücretsiz ring aracı hizmeti başladı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi sözleşme imzaladı

Bakırhan: Kızılcahamam’da, çıka çıka kayyım darbesi çıktı

DİSKİ projelerine 72 milyon avro hibe desteği

Turistlere 6 dilde hizmet

Kırklar Dağı’nda uçurtma şenliği

Hakkari Belediye Eş Başkanı gözaltına alındı

Diyarbakır İtfaiyesinden hastanede yangın tatbikatı

Diyarbakır’da NRP Eğitimi

Müzeler günü etkinliğine 6 bin 300 kişi katıldı

Hasta ve Hasta Yakınları Misafirhanesi 9 bin 250 kişiyi ağırladı

Çüngüş İlçe Devlet Hastanesinde Yataklı Servis Hizmete Başladı

Yol çizgi yenileme çalışmaları sürüyor

DİSKİ suyun boşa akmasını önlüyor

Ahmet Hakan genel yayın yönetmeni olduğunun farkında mı?

Kayyumun borçları tahsil edilmeli

Suudi Arabistan tarihinde bir ilk

Ayşe Ateş: Beni de öldürecekler

Kobanî Davası karar duruşması başladı

Bağlar Belediyesi şiddete karşı eğitim verdi

Eş Başkan Bucak, İlaçlama Birimi ve hayvan barınağında incelemelerde bulundu

Eş Başkanlar Kürt Dil bayramını kutladı

Yükleniyor

DTSO'dan Vali'ye: 'Hakkımızı helal etmiyoruz'

DİSKİ suyun boşa akmasını önlüyor

Kayyumun borçları tahsil edilmeli

Bakan Şimşek tasarruf tedbirlerini açıkladı

DBB 25 aracı iade ederek 1 milyon 220 bin TL tasarruf sağladı

'Vakıfbank Sanayiciler Yerine Kayyuma Kredi Vermiş'

500 makam aracı satışa çıkarıldı

Almanya: Konut krizi alarm veriyor

Şimşek: Harcamaları kontrol edeceğiz

9 işçi toprak altında!

Bakan Yılmaz’a ‘işkence’ önergesi

Kayyuma karşı oturma eylemi

Bakırhan: Kızılcahamam’da, çıka çıka kayyım darbesi çıktı

Hakkari Belediye Eş Başkanı gözaltına alındı

Ayşe Ateş: Beni de öldürecekler

Kobanî Davası karar duruşması başladı

DEM’in Üç önergesi reddedildi

Fransa Büyükelçisine 'Şahmeran' hediyesi

Diyarbakır’da 2 gazeteci gözaltına alındı

Eş Başkanlardan 1 Mayıs mesajı

YKS’ye girecek öğrenciler için ulaşım ücretsiz

Ferit Köşk Mahallesi ile Dağkapı arasında ücretsiz ring aracı hizmeti başladı

Diyarbakır İtfaiyesinden hastanede yangın tatbikatı

Bağlar Belediyesi şiddete karşı eğitim verdi

102. KÜTÜPHANEYE GAZETECİ CEM EMİR ADI VERİLDİ

DBB Engelliler daire başkanlığı kuracak

Eğitimciler şiddete dikkat çekti

Anadilinde, parasız, bilimsel ve laik eğitim bir zorunluluktur

7.500’e çıkarılmasını içeren kanun teklifi TBMM’ye sunuldu

50 Kürtçe öğretmeni atanacak

DİSKİ’den Kurban Bayramı tedbirleri

Böcek ısırmalarına dikkat

DİSKİ projelerine 72 milyon avro hibe desteği

Diyarbakır’da NRP Eğitimi

Hasta ve Hasta Yakınları Misafirhanesi 9 bin 250 kişiyi ağırladı

Çüngüş İlçe Devlet Hastanesinde Yataklı Servis Hizmete Başladı

Yol çizgi yenileme çalışmaları sürüyor

Eş Başkan Bucak, İlaçlama Birimi ve hayvan barınağında incelemelerde bulundu

THY uçağı acil iniş yaptı

Diyarbakır’da “II. Pediatrik Kardiyak Yoğun Bakım Çalıştayı” yapıldı

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16